Ajánló

Megküzdés a kulturális stresszel – könyvajánló

Gyarmathy Éva: Az infokommunikációs kor generációi

A 20. század szülötteként élek a 21. században, és úgy igyekszem feldolgozni a kulturális sokkot, amit az egyre gyorsuló változás okoz, hogy elemzem a jelenségeket, és keresem a biztos pontokat a bizonytalanban. Egy poszthumán világban építgetek olyan hidakat, amelyek alapjai a emberiesség és tudomány, tudva, hogy egy átmeneti korszakban teszem ezt, amikor az embertelenség és a tudományellenesség gyorsan terjedő, sok helyen hivatalosan is elfogadott, sőt támogatott jelenségekké lettek.

A poszthumanizmus a tudomány és művészet eszközeivel kritizálja az ember hagyományos szerepét, keresi a homo sapiens helyét a változásban, és valahol errefelé tévelygek én is. A homo sapiens egy ökológiai válság közepén egyszerre technofil és technofób, istennek és istentelennek képzeli magát, az öröklétről és a gyors kihalásról ábrándozik. Ki a félelemtől, ki a vágyakozástól remegve tekint a szingularitásra, amely néhány évtizeden belül eljő, és ezzel a homo sapiens jó eséllyel új entitássá válik, összenő a gépeivel, és/vagy visszahull a történelem előtti korszakokhoz hasonló létezésbe. Esetleg teljes nem létezésbe.

És egy ilyen világban is születnek gyermekek, akiknek mindez természetes, mert nem ismernek mást, és akinek valahogyan mégis csak szükségük van a felnőttekre, hogy legalább elindulhassanak valamerre.

Értékváltós korszak ez, de olyan, amilyen még soha nem volt, mert egy emberöltőn belül évezrednyi változást kell megélni. Egy év lemaradás most sok évtizednyi lemaradást jelent, ezért hatalmas a felelősség, hogy a tudományok összefogjanak, és kitalálják a jelen tudásunk szerinti legjobb megoldásokat, hogy a gyerekeknek optimális tanulási környezetet biztosítsunk.

A gyors értékváltás korszakában a bizonytalanság elfogadására, autonómiára és belső harmóniára törekszem. Igyekszem megismerni a világunkat az állandó változás közepén, az információkáoszban. A bölcsek köve senkié nem lehet, mert mindenkié, aki nyitott lélekkel fordul a világ felé. Az irányelvem: Mindenkit hallgass meg, de senkire se hallgassál. Rám se hallgasson senki, viszont nagyon remélem, hogy sokan meghallgatnak.

Ez a szöveg Gyarmathy Éva Az infokommunikációs kor generációi című könyvének hátsó borítóján olvasható. A teljes könyv, amely – reményeink szerint – segít megküzdeni a kulturális stresszel, illetve kezelni a folyamatos és gyors kultúraváltás okozta sokkhatást, ingyenesen letölthető a következő linken:
https://osztalyfonok.hu/konyvesbolt/konyvek/GyarmathyEva_Az_infokommunikacios_tarsadalom_generacioi.pdf

A cikk forrása: osztalyfonok.hu 

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 

Kölöknet hozzászólás

aláírás