Két Egér-lista

Címke: képes

Fajankó, a kelet-közép-európai Pinocchio

Fajankó, a kelet-közép-európai Pinocchio

2022. december 23. | Mészáros János

A kelet-közép-európai Pinocchio nem komisz, hazudozó gyerek, hanem egy sodródó infantilis felnőtt, akinek igencsak kevés beleszólása van a saját életébe. Ebből humoros könyvet írni gyerekek számára cseh virtus. Vojtěch Mašek és Chrudoš Valoušek könyve, a Fajankó avagy egy nagyotmondó fabábu vidám históriája erre a bizonyíték. » Tovább…

Pillanatképek a művészet történetéből

Pillanatképek a művészet történetéből

2022. december 21. | Mészáros János

Révész Emese és Grela Alexandra könyvének műfaja művészettörténeti böngésző. Azonban ez (ál)szerénység, mert egy böngészőnél jóval többet tud ez a huszonöt pillanatképből álló művészettörténeti áttekintés. A Hol készül a művészet az észszerű kompromisszumok könyve. » Tovább…

Az elérhetetlenség szédítő szépsége

Az elérhetetlenség szédítő szépsége

2022. december 19. | Mészáros János

Mi az álma a kútnak, a tiszavirágnak, a Napnak, a bagolynak; lesz-e hosszú haja a cápának, megtanul-e úszni a szél, mehet-e vakációra a gólya; mitől szégyelli magát a felhőkarcoló, miért akar a kolibri még egy pár szárnyat; és így tovább összesen húsz oldalpáron. Csupa olyasmi, amin szinte biztos, hogy sosem gondolkodtunk. Przemysław Wechterowicz különös lírai mondataihoz Marta Ignerska (jegyezzük meg ezt a nevet!) készített képeket, így született meg a Nagy álmok, egy nem csak formátumában nagy képeskönyv. » Tovább…

Nem üres ekfrázis

Nem üres ekfrázis

2022. december 16. | Kele Fodor Ákos

A „képrablás” szóról valószínűleg a képrablók jutnak eszünkbe, a múzeumi műkincstolvajok. De vajon a „képrablás” hallható-e úgy, mint a „sírrablás”?  Vagyis kifosztják-e, meglopják-e az írók a képeket, ha történeteket írnak hozzájuk? Ez a tétje a Képtelen képrablás – Mesék a múzeumból című antológiának, melyben klasszikus magyar festmények nyomán kortárs írók alkottak szövegeket. » Tovább…

Munkaköre: fantázianév-fogalmazó

Munkaköre: fantázianév-fogalmazó

2022. december 8. | Mészáros János

Jaj, ne már! mondta a hal. Jó cím. Kíváncsi vagyok, milyen várakozásokat kelt egy-egy olvasóban. Ha még részben el is találja, ami következik, akkor is számos meglepetést tartogat Dániel András könyve, amihez igazán nehéz életkori ajánlást fűzni, mert felnőttkönyv, de mégsem az… helyette talán annyit mondhatunk felelősséggel, hogy a gyakorlott Dániel András-olvasók nagy becsben fogják tartani. » Tovább…

A gyerekkor egyszerűen elviselhetetlen

A gyerekkor egyszerűen elviselhetetlen

2022. november 24. | Kele Fodor Ákos

Akivel veszekedtek már, hogy sáros cipővel járta össze a házat és maga is veszekedett már ilyesmiért, a Feketelevesben László Noémi gyermekien őszinte verseit olvasva kénytelen lesz átgondolni gyerekkorát és mostani viselt dolgait. Talán meg is sajnálja egykori önmagát, és lehet, hogy szégyellni is kezdi felnőttkori énjét. » Tovább…

Az esszenciális Tatu és Patu-könyv

Az esszenciális Tatu és Patu-könyv

2022. november 23. | Mészáros János

Könyvesbolti működésünk egyik sarokköve volt a Tatu és Patu-sorozat. A vásárlóknak csak egy elenyésző kisebbsége volt olyan, akinek egyáltalán ne lehetett volna ajánlani ennek a lazán szerkesztett sorozatnak valamelyik darabját (ha csak egyet lehet mondani közülük, akkor az mindenképpen a Tatu és Patu fura masinái). A témában és formátumban nagyon eltérő könyvek között az állandóságot elsőre látszólag csak a vizualitás és a bohóckodásig fokozott humoros hangvétel jelenti. A változatosság megkönnyíti, hogy szinte bárkinek a személyiségéhez közel álló darabot tudjunk ajánlani. » Tovább…

Terápia a képek erejével

Terápia a képek erejével

2022. november 17. | Mészáros János

Vannak szokványos könyvek, jók és rosszak, amelyekről szinte első ránézésre tudjuk, kinek szól, ki fogja megvásárolni. Vannak a szokványostól eltérő könyvek, jók és rosszak, amelyeknek, mivel nem a járt úton haladnak, meg kell találniuk az olvasójukat. Ezen belül aztán vannak, amelyek egy speciális, csak kevesek számára érthető és értékes céllal íródtak, és vannak, amelyek éppen sokrétűségükkel ejtenek zavarba. Ez utóbbi csoportba tartozik Monika Baudišova Gyermektelen című könyve. Hiszen éppúgy besorolható a segítő könyvek, mint az érzékenyítő könyvek közé, nem utolsó sorban designkönyv is. És igazságtalanság lenne, ha ezen kategóriák bármelyikébe megpróbálnák beszorítani. » Tovább…

Bevezetés Pettson és Findusz univerzumába

Bevezetés Pettson és Findusz univerzumába

2022. november 15. | Mészáros János

Egy megrögzött agglegény és szertelen macskája kalandjai egy sosemvolt vidéken: Sven Nordqvist Pettson és Findusz-sorozata a kortárs gyerekirodalom alapkönyvei közé tartozik. S habár nem ez a kezdő kötet, mégis az Amikor Findusz kicsi volt és eltűnt a sorozat kulcsa. Ezt szoktuk ajánlani, ha valaki most ismerkedik Pettsosonnal vagy Findusszal – kinek melyik főszereplő a fontosabb. » Tovább…

Mágikus árvaság

Mágikus árvaság

2022. november 10. | Kele Fodor Ákos

Az árvaság megkerülhetetlen léttapasztalat, mellyel akkor is számot kell vetnünk, ha magunk nem vagyunk árvák. A gyerekek iránti felelősségvállalás parancsa pedig az örökbefogadás témájában éleződik ki leginkább, amiként az árvák érzelmi nehézségeinek kérdése is. Paulon Viktória könyve, a Kisrigók lényeglátóan mutatja meg mindezt a gyerekek szemszögéből, s közben bravúrosan olvasztja egybe a reális társadalomrajzot a gyermeki mágikus világlátással. » Tovább…

Tit, Tut, Pete, Pite, Iszepisze

Tit, Tut, Pete, Pite, Iszepisze

2022. november 7. | Mészáros János

Írj mesét arról, hogy II. Ramszesz fáraó, akiről úgy tudjuk, hogy több mint 80 utóda volt, mit kezd akkor, ha egyedül marad az összes gyerekével! Így hangozhatna egy kreatív írás feladat, ami még senkinek nem jutott eszébe. Míg aztán Majoros Nóra fel nem adta önmagának, és meg is oldotta úgy, hogy az ember csak néz, hogy ez az egész hogy jutott eszébe. Ez lett a Ramszesz 80 gyereke.  » Tovább…

Minél valószínűtlenebb, annál jobb

Minél valószínűtlenebb, annál jobb

2022. augusztus 31. | Mészáros János

Kezdődik a tanév, ami azt is jelenti, hogy közeledik az idő, amikor a diákok egy részének elfogadható indokokkal kell előállnia azzal kapcsolatban, hogy ki miért nem csinál leckét. Davide Cali magában is vicces gyűjteményt írt össze Azért nem írtam leckét, mert… címmel, de ezt a könyvet igazából mégis Benjamin Chaud illusztráció miatt vesszük meg. » Tovább…

Rejtélyes rejtélyek titka

Rejtélyes rejtélyek titka

2022. július 13. | Mészáros János

Kevés olyan könyv létezik, amit ennyiszer kellett felolvasnom, bármikor le tudnék vizsgázni a szövegből és a képekből is. Minden olvasáskor újabb és újabb ötleteim vannak, hogy mitől ennyire megunhatatlanul kivételes Jakob Martin Strid könyve, a Hihetetlen történet az óriás körtéről. Ennek ellenére nem vagyok biztos a válaszban, talán sok apró jóság áll össze valami nagyszabásúvá. » Tovább…

Nem lehet betelni vele

Nem lehet betelni vele

2022. február 28. | Kele Fodor Ákos

A telhetetlen hernyócska, Eric Carle könyve azok közé a művek közé tartozik, melyekben nem az aprómunka vagy a kunszt teremti meg azt az extra értéket, amit a legjobb könyvektől várunk, hanem egy darab kivételesen leleményes formai ötlet és egy attitűd szülte kedves gondolat.  » Tovább…

Minek ide történet!

Minek ide történet!

2022. február 26. | Mészáros János

Volt egyszer (többek között) egy semmi, egy minden, egy bármi, egy labda, egy A betű, egy radír, egy varázsajtó. Van, amelyikről lehet mesét írni, van amelyikről nem. Tóth Gyula Gábort nem zavarta az utóbbi körülmény, így született meg a Mese a Mindenről, a Semmiről és más furcsa mesék. A könyvet nézegetve pedig néha az az érzése az embernek, mintha kifejezetten azért születtek volna ezek a mesék, hogy Nagy Norbert illusztrálhassa őket.  » Tovább…

Leltár egy élet gazdag óráiról

Leltár egy élet gazdag óráiról

2022. február 18. | Kelemen Réka

Rébecca Dautremer nem gyerekkönyveket alkot, de nem is felnőtteknek, könyvei nem célzottak, egyetemesek. Valószínűleg kíváncsi megfigyelője annak, hogy képei kiből mit váltanak ki, és bizonnyal örül minden új olvasatnak. Magyarul mindössze két könyve jelent meg, ebből Jussváry Jakominusz gazdag órái a második. Becsüljük meg! » Tovább…

Pirézek és naácsok – a pletyka háborús erejéről

Pirézek és naácsok – a pletyka háborús erejéről

2022. február 8. | Kele Fodor Ákos

Hogyan épülnek fel az előítéletek mozgósította pogromok? A félelmekre alapozott uszítás, a gyűlöletkampány és a háborús logika? Várszeg Adél könyve, A nagy félreértés felkínál egy magyarázatot a gyermektársadalom számára, mely amennyire vicces, a legmélyén annyira tragikus is. » Tovább…

Tudományos duma

Tudományos duma

2022. január 29. | Kele Fodor Ákos

A kommunikáció rendkívül komplex jelenség, a földi élővilág pedig szinte felfoghatatlanul sokszínű. Hogyan lehet tehát az állati kommunikáció többszörösen bonyolult világából általános iskolás gyerekek számára is könnyen érthető tudást leszűrni? Vibók Ildi az Állati dumákban megmutatja. » Tovább…

A boldogság titka bennünk van

A boldogság titka bennünk van

2022. január 24. | Kelemen Réka

Nehéz pontosan definiálni, hogy mi a boldogság, valószínűleg mindenki máshogy írná le, hogy számára mit jelent ez a szó. Megfogalmazhatatlan. Tünékeny mivoltából adódóan sokszor csak azt vesszük észre, hogy milyen boldogok voltunk (múlt időben). A hiánya sokkal egyértelműbb, mint mikor jelen van az életünkben. Az is nagyon változó, hogy ki mitől érzi magát boldognak… Erről beszél sok képpel, kevés szöveggel A boldogságárus. » Tovább…

„Az ököl arra való, hogy kinyíljon”

„Az ököl arra való, hogy kinyíljon”

2022. január 18. | Kelemen Réka

Botocska és én: jól emlékszem milyen volt az első találkozásunk, talán elég annyit elárulnom, hogy a kezemből már nem került vissza a könyvesbolt polcára. Nem tudom, hogy a szöveg vagy az illusztráció volt-e rám nagyobb hatással, talán nem is érdemes külön kezelni ezt a két dolgot, hiszen a Rémi Courgeon, szerző és illusztrátor egy személyben. » Tovább…