Különleges helyzetekFelvételi

Adatlapok és határidők

A december 11-i határidejű, központi írásbelire való jelentkezés

A központilag, egységes követelmények szerint szervezett írásbelikre közvetlenül a vizsgát szervező intézményben kell jelentkezni. Ehhez a www.kir.hu-n novembertől megtalálható a 6 és 8 évfolyamos gimnáziumi írásbeli felvételit szervező gimnáziumok, továbbá a nyolcadik évfolyamosok számára írásbelit szervező középfokú intézmények jegyzéke.

Figyelem: a szülőnek ezt a folyamatot az általános iskola segítsége nélkül kell lefolytatni, hiszen a felvételi adminisztráció az általános iskolákban csak februárban zajlik!

A gyerek bármelyik iskolában jelentkezhet az egységes írásbelire, ahol ilyet szerveznek. A család ezek után ráér a februári jelentkezésig eldönteni, hogy valójában melyik iskolába adja be a jelentkezési lapját. Az egységes írásbeli csak egy vizsga, aminek az eredménye bármelyik felvételiztető intézményben érvényes, és nem jelent elköteleződést a vizsgát lebonyolító intézmény mellett. Nagyon fontos viszont, hogy a gyerek részt vegyen a központi írásbelin, ha népszerűbb, felvételiztető iskolá(k)ba pályázik majd; hiszen a februári jelentkezés időpontjában rendelkeznie kell majd a decemberi jelentkezésű és januári lebonyolítású írásbeli eredményével.

A február 19-ei határidejű középiskolai jelentkezés

A jelentkezés kétféle űrlap kitöltéséből áll:
A Tanulói adatlap tartalmazza a gyermek személyes adatait, valamint itt kell megadni a választott középiskolák adatait, illetve a választott tanulmányi területeket („tagozatokat”). A lapon feltüntetett sorrend egyúttal a választás sorrendjét is jelenti, de ez a sorrend egy későbbi időpontban még megváltoztatható lesz. Az intézményi OM-kódokat, illetve a tagozatkódokat megtaláljuk a www.kir.hu oldalon, a kereséshez csak az iskola nevét kell ismerni. Az iskolák saját honlapjukon is nyilvánosságra szokták hozni ezeket az adataikat. Ez a Tanulói adatlap a Felvételi Központba kerül.
A Jelentkezési lap című nyomtatványból annyit kell kitöltenünk, ahány különböző középiskolát megcéloztunk a jelentkezéssel. Ezen is szerepelnek a gyerek adatai, az adott iskolában választott tagozatok, valamint a „hozott pontok” kiszámításához szükséges tanulmányi eredmények. A nyomtatványokat a megcélzott középiskolák kapják meg.

A jelentkezési lapokat és az adatlapokat az iskola gyűjti össze, és onnan továbbítják a megfelelő címzetteknek, így nekünk csak annyi a dolgunk, hogy az iskola által szabott határidőre (február közepe) eljuttassuk azokat az iskolába.

A központi írásbeli Értékelő lapja

Ha valamelyik szóban forgó középiskola kötelezővé tette a központi írásbeli vizsgát, akkor a Jelentkezési lap mellé a központi írásbeli eredményét igazoló Értékelő lap másolatát is mellékelni kell. (Figyelem, bár a gyerek csak egyszer írta meg a központi felvételit, annyi másolatra lesz szükségünk, ahány helyen az eredményét igazolni szeretnénk!)

A január 23-án (illetve a tehetséggondozó középiskolákba jelentkezőknek 30-án) zajló központi írásbeli eredményéről az Értékelő lapot február 11-éig kell a vizsgázó számára átadniuk a vizsgáztatást bonyolító iskoláknak, így a február 19-ei határidő táján már egészen biztosan a kezünkben lesz az Értékelő lap.

A február 19-ei határidejű jelentkezés a hosszú és bonyolult felvételi eljárás központi, mindenki számára kötelező része. Azoknak viszont, akik központi vizsgát írató intézménybe jelentkeztek, már korábban elkezdődött az eljárás, és azoknak, akik később módosítani szeretnének a megjelölt intézmények sorrendjén, még tovább folytatódik.

A Módosító Tanulói Adatlap

A szóbeli meghallgatások („felvételik”) – ott, ahol ilyet szerveznek – február 22. és március 12. között zajlanak. A Tanulói adatlapon feltüntetett sorrend módosítására akkor lesz majd mód, ha a gyerek túljutott a felvételi eljáráson, így vannak benyomásai és eredményei, és ezek tükrében úgy ítélik meg, hogy az eredetileg megjelölt sorrend mégsem optimális a számára. Ekkor kell kitölteni a Módosító Tanulói Adatlapot, amely megszólalásig hasonlít a Tanulói adatlaphoz, de egy nagy M jelöli rajta, hogy módosításról van szó. Ezt a lapot március 18–19-én kell az általános iskolában leadni. Természetesen, ha az eredetileg, február 19-én leadott sorrend megfelel, erre a módosításra nincs szükség.

Az adatlapok a Közoktatás Információs Rendszeréből (www.kir.hu) letölthetők.

Miután a felvételi központba befutottak az iskolákból a vizsgák, illetve bizonyítványok alapján kialakult felvételi rangsorok, és a jelentkezőktől (az általános iskolán keresztül) megérkeztek a sorrendmódosítások, az informatikai rendszer elkezd dolgozni az adatokkal. Az eredményeket az iskoláknak április 26-áig küldik meg, akik ennek alapján értesítik a jelentkezőket. A döntés ellen a szóban forgó középiskola fenntartójánál lehet – eljárási hibára hivatkozva – jogorvoslati kérelemmel élni.

Májusra az érintett családok zöme túl lesz a felvételi megpróbáltatásain. Nem szabad azonban megfeledkezni a beiratkozásról, amelynek időpontjáról az érintett iskola dönt, így ő is értesíti a leendő diákokat. Ebben a tanévben a beiratkozás dátuma június 23–25. között jelölhető ki.

Ha egy tanköteles korú tanulót nem vettek fel az általa választott középiskolá(k)ba, és ezt a helyzetet rendkívüli felvételi eljárás keretében sem sikerült május végéig rendezni, az általános iskola értesíti a település jegyzőjét. Ennek legkésőbb június 15-éig meg kell történnie. Akit ez a probléma érint, nem fog iskola nélkül maradni, hiszen minden település számára létezik úgynevezett kötelező felvételre kijelölt iskola, ahol fogadják az érintett diákokat. Erről külön értesítést kapnak majd, ám minderre csak augusztus második felében kerül sor.
 

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 
Címkék: felvételi, kiskamasz

Kölöknet hozzászólás

aláírás