IskolaPedagógus

Értékes pályázatok a Mentor díjra

Lezárult „Az Év Mentora Díj – 2009” jelölési időszaka. A beérkezett értékes pályázatok közül neves közéleti személyiségekből álló zsüri választja ki a három Mentor-díjast. A kezdeményezést a Magyar Innovációs Szövetség és a Magyar Tudományos Akadémia is támogatja, fővédnöke Oláh György Nobel-díjas kémikus.

A beérkezett 86 pályázatból 61 ajánlás felelt meg a „Az Év Mentora Díj – 2009” címmel májusban közzétett felhívás kiírási feltételeinek – olvasható a szervezőbizottság közleményében. A felhívást a Mentor Magazin és három országos szakmai civil szervezet, az Osztályfőnökök Országos Szakmai Egyesülete, a Független Pedagógiai Fórum, valamint a Tanárképzők Országos Szövetsége hirdette meg.

A kezdeményezés mozgósító erejének köszönhetően nagy merítésből választhatja ki október végén a neves tudósokból, művészekből, sportolókból és oktatási szakemberekből álló bírálóbizottság a három Mentor-díjast és a különböző cégek, intézmények, szervezetek által alapított különdíjak nyerteseit. Az ünnepélyes díjátadásra november 23-án, a Közoktatás napján, a Magyar Tudományos Akadémia Nagytermében kerül sor a „Kreativitás és Innováció Európai Éve 2009” egyik kiemelt hazai eseményeként. A kezdeményezés szakmai főtámogatója a Magyar Innovációs Szövetség és a Magyar Tudományos Akadémia, fővédnöke Oláh György, világhírű Nobel-díjas kémikus.

A Mentor-díj az első olyan átfogó elismerés az oktatás területén, amely „ledönti” a válaszfalakat az oktatási-nevelési szintek között, és egy egységes koncepció jegyében, azonos nevű díjjal jutalmaz minden pedagógust. Teszi ezt azért, mivel valamennyien ugyanazért küzdenek: a személyiség fejlesztéséért, ezért az oktatásban nem lehet hierarchia! A minden szinten jelen lévő, összekötő láncszemek: a tehetség, kreativitás és innováció, a hatni tudás, motiválás, példaadás – a magas szintű szakmaiság, oktatás-nevelés.

Az alapítók az oktatás minden szintjéről és területéről azokat a kiemelkedően tehetséges, kreatív és innovatív pedagógusokat szeretnék megtalálni és a társadalom számára felmutatni évről évre, akik környezetük hajtómotorjai, és munkásságuk – követhető mintát adva – túlmutat intézményük határain, országos vagy akár nemzetközi jelentőségű. Akik tudásuk, tehetségük, személyiségük és alkotóerejük révén képesek motiválni a gyerekeket, kisebb-nagyobb diákjaikat, hallgatóikat önmaguk és a világ jobb megismerésére. Képesek lebontani a gyerekek fejlődését gátló szociális és kulturális falakat, és mentori hozzáállásukkal életre kelteni vagy továbbfejleszteni a bennük rejlő tehetséget.

„A Mentor-díj felhívásának visszhangja bizonyíték arra, hogy bármennyire is megosztott társadalmunk, mégis sokan értenek egyet azzal, hogy gyerekeink sorsa és a jövőnk a pedagógusok munkájától és az oktatás minőségétől függ” – áll a közleményben. „Ennek a felismerésnek köszönhető, hogy a kezdeményezés – támogatói vagy együttműködői minőségben – képes volt mozgósítani az oktatásügy hivatalos szervezeteit épp úgy, mint a nonprofit és profitorientált cégeket, oktatási intézményeket, pedagógusokat, illetve diákokat, szülőket, akik többsége – pénz híján – eszmei és munkaerőben kifejezhető támogatásukat ajánlották fel. Mindezért köszönet illeti a támogatókat, de a felhívás csak akkor válhat sikeressé, közös üggyé, az oktatás egyik legnagyobb civil kezdeményezésévé, ha ahhoz anyagi támogatást is sikerül szerezni. Elsősorban azokra a szervezetekre, intézményekre, cégekre számítunk, amelyek saját felelősségüket a jövőért a jelenlegi nehéz helyzetben is átérzik, s ezért tenni is készek és képesek. Várjuk csatlakozásukat!”

:

Eddig támogatóként csatlakozott a kezdeményezéshez a Microsoft Magyarország Kft., a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság, az Oktatási és Kulturális Minisztérium, az ELTE, a Miskolci Egyetem, az MH-Líceum Alapítvány, a Pedagógusok Szakszervezete, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a Professzorok az Európai Magyarországért Egyesület, a Kutató Tanárok Országos Szövetsége, a Kutató Diákok Országos Egyesülete, a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete. Egyénként: Dr. Szántay Csaba és Szántay Judit.

MentorPress

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 

Kölöknet hozzászólás

aláírás