2021. április 10. | Mészáros János
Állandó vita tárgya, hogy melyik Roald Dahl-könyv a legnépszerűbb, legismertebb, legkedvesebb, legbármibb, ahogy a könyveinek a szereplőit is gyakran megversenyeztetik. Elismerve a többi könyve nagyszerűségét, azt kell mondanunk, hogy a legjobb könyve a Matilda, ahogy maga Matilda a kedvenc karakterünk is. Könnyen rámondható, hogy a mindenkori gyerekirodalom egyik legfontosabb könyve, amely azért is különösen kedves számunkra, mert arról is szól (amiért ezt a blogot is írjuk), hogy miért olvasunk és miért olvasunk a gyerekeknek. A Matilda az olvasáskultusz könyve (is).
» Tovább…
2021. március 28. | Mészáros János
A Loni és a kísértetek első része, Titkok az Ilcsey utcában olvasmányos könyv, de ha kellően szigorúak vagyunk vele, akkor bőven lehetnek kritikus észrevételeink. Viszont a könyv befejezése olyan jól sikerült, hogy végül nem is értjük, mi volt a problémánk, csak várjuk, hogy írja-e már Vörös István a folytatást.
» Tovább…
2021. március 23. | Mészáros János
Ha megkérdeznék, melyik könyvet olvastad el életedben legtöbbször, akkor, ha nem is jutna eszünkbe rögtön, de jobban belegondolva, nem kevesünkről az derülne ki, hogy a Pötty könyv az. Mert ez azok közé a könyvek közé tartozik, amelyeknek az olvasása hosszú hónapokra napi rutinná válhat. Hervé Tullet egész munkássága imponáló, de ebben a könyvben aztán különösen ráérzett valamire. Mi lehet a titka?
» Tovább…
2021. március 19. | Mészáros János
Szeretjük, ami egyszerű. Könyvből is. A Csimota időről időre előáll egy újabb egyszerű könyvvel. Ez csimotás szokás, ahogy az is, hogy ezekről hamar kiderül, hogy csak első látásra egyszerűek, vagyis úgy egyszerűek, hogy létrehozzák a komplexitást, csak éppen a befogadói oldalon. Az Egyik kutya, másik eb, Schmidt Cecília könyve is éppen ezen a módon egyszerű, tehát szeretjük.
» Tovább…
2021. március 16. | Mészáros János
Petr Sís ezt a könyvét tartja a legjelentősebb művének. A fal gyerekkönyvhöz képes szokatlanul komplex alkotás. Az elbeszélésnek és a grafikának is három síkja van, ezek nem fedik egymást teljes mértékben, így egy tényleg bonyolult, olykor talányos hálózat alakul ki. Mindeközben rá kell csodálkoznunk, hogy hiába olvasunk a történelemről, a krónikánál sokkal nagyobbat ütnek a személyes mikrotörténések. A képek mellett ezektől lesz sokkal több A fal, mint egy jó történelmi képeskönyv.
» Tovább…
2021. március 11. | Kele Fodor Ákos
Számos könyv létezik, mely a gyermek érkezésével foglalkozik – a saját fogantatástól a testvér születéséig –, melyek narratív formában adnak át pozitív üzeneteket, útravaló tanításokat, és léteznek mesék, melyek újszülöttek megáldásról vagy megátkozásáról szólnak. Ez kultúránk ősi része, és a mai napig számos formában működtetjük a születéskori jókívánság gesztusrendszerét. És van egy könyvünk, mely ötvözi ezeket, az üdvözlőlapokon vagy vallási szentségekkel való illetettségen túl és a személyre szabott varázsmesén innen. A Királylány születik által újfajta könyv született.
» Tovább…
2021. március 9. | Mészáros János
Ritka gyönyörű könyvvel kezdte az évet a Pagony. A szöveg felemelő, a borító pedig még egy ennél kevésbé jó könyvet is könnyedén eladna. Erna Sassen írta, a címe Egy indián, mint te meg én. Aktuális témáról szól. Így alkalmat ad arra, hogy elgondolkozzunk azon, hol húzódik az irodalom és az alkalmazott irodalom közötti határ.
» Tovább…
2021. március 3. | Mészáros János
Az a tapasztalatunk, hogy a hazai gyerekirodalomban gyakoribb, hogy a szövegen hasaljon el egy könyv, mint a vizualitáson. Ebben az a különös, hogy közben a magyar gyerekkönyvkiadás (sokat kárhoztatott módon) még mindig szövegközpontúnak számít. Persze lehetséges, hogy egyszerűen sok szövegből ilyennek kell lennie a gyengébbek arányának… Most mindenesetre jöjjön néhány igazi jó szöveg, amiket a közelmúltban olvastunk: A Visszafelé-folyó, A ló, aki zebra volt, A bátyám őccse és egy régebbi darab, Csücsök, avagy a nagy pudinghajsza. Csupa két-három egeres könyv.
» Tovább…
2021. február 23. | Mészáros János
Mi az? Piros, sárga, kék és zöld(!). Az eredetije kezdő olvasóknak íródott. A magyar szövege valamivel komplexebb az angolnál, mégis kisebbeknek szokták olvasni, mint azt. És így is nagyszerűen működik! – Persze. Ez nem lehet más, mint Dr. Seuss valamelyik klasszikusa… és annak is a magyar kiadása… és ha zöld, akkor a Zöld sonkás tojás...
» Tovább…
2021. február 16. | Kele Fodor Ákos
A testvérféltékenység természetes, soha ki nem múló jelenség: etológiai szempontból ugyanis rendkívül fontos az emberi faj számára. Meg a kistestvérüket utáló krokodillányok számára. Kata többször is visszacseréli a bababoltban a kisöccsét, de mindig akad valami, ami nem stimmel az új csecsemővel. Jan Ormerod könyve, a Tesómese legkevésbé sem csak a krokodilgyerekeknek szól.
» Tovább…
2021. február 11. | Majoros Nóra
Gondolhatjuk, hogy majdnem mindegy, milyen lapozót adunk a legkisebbek kezébe, ha elég kontrasztos a maci, akkor tetszeni fog, ha mégsem, akkor még mindig lehet belőle építőanyag. De valami egészen más történik, amikor egy olyan, tudatosan a babák nyelvén írt könyvet adunk egy kicsinek, amilyen Nagy Diána babalapozóiból az első, a Babageometria: Vonalak. Erről ír Majoros Nóra.
» Tovább…
2021. február 4. | Majoros Nóra
Hét strigula. Ennyi sorakozik előttem, egy post-iten. Ennyiszer kezdtem neki, hogy ajánlót írjak Dino Buzzati Medvevilág Szicíliában című könyvéről. Pontosan ennyiszer töröltem ki azt a három sort, amit írnom sikerült. Ez az egyik kedvenc könyvem. Nemcsak a kedvenc könyvem, hanem az iránytűm. Az irigységem állandó tárgya.
» Tovább…
2021. január 29. | Mészáros János
A liftben álltam és olvastam, arra riadtam, hogy az egyik szomszédunk érdeklődik, hogy szándékom szerint most jövök vagy megyek… mert hogy elfelejtettem megnyomni bármilyen gombot. A könyv, amit olvastam, A János vitéz-kód volt, még volt hátra pár halaszthatatlanul elolvasandó bekezdés az egyik fejezet végéig… Szabó Borbála könyve olyan olvasmányos, mint a legjobb ponyva, miközben kíméletlen szatíra, ami még az irodalomról is szól, még ha nem is úgy, ahogy akár a címből gondolhatnánk.
» Tovább…
2021. január 21. | Mészáros János
Ezúttal a közelmúltban megjelent szép könyvekről írok. Szó lesz Catarina Sobral gondolkodtató, ismeretterjesztő könyvéről, a Hihetetlenről és Iveta Merglová (szinte) szöveg nélküli könyvéről (Ema elvan), írok Dániel András legutóbbi nagy vállalkozásáról (Nincs itt semmi látnivaló!), majd végül még egy ismetterjesztő könyvről (Jiří Dvořák: Hogyan alszanak az állatok?) Ami közös ezekben a könyvekben, hogy alkotóikat többnyire nem tántorítják vissza az elvárások, simán kezdenek hát-tal mondatot.
» Tovább…
2021. január 18. | Mészáros János
Az Egérke enciklopédiája olyan könyv, amit mind a vásárlók, mind a szakmai körök elismeréssel fogadtak. A cseh szerző, Tereza Vostradovská mesélő, kutató, felfedező füvészkönyve jellegzetes darabja az ismeretterjesztő könyvek új szemléletű nemzedékének. Nem mellesleg ez volt a Csirimojó kiadó debütáló kötete, egy olyan kiadóé, amely puszta létével is szembemegy a könyvpiaci trendekkel.
» Tovább…
2021. január 12. | Mészáros János
Joggal merülhet fel az olvasóban, miért nincs jobb dolgunk, mint egy majd 60 éve megjelent könyvvel foglalkozni. De nem lehet minket zavarba hozni, két válaszunk is van rá: egyfelől az Ahol a vadak várnak a képeskönyvek történetének egyik legfontosabb darabja, így a magyar változat megjelenése – megkésettsége ellenére is – a közelmúlt egyik fontos eseménye volt a hazai gyerekkönyvkiadásban; a másik egy nagyon prózai ok, a könyv már alig szerezhető be, ezek az utolsó pillanatok, amikor még érdemes róla itt írni.
» Tovább…
2020. december 8. | Mészáros János
Nagyon szép művészeti ismeretterjesztő könyvek időről időre meg szoktak jelenni, nagyon jók már sokkal ritkábban (és ez nem csak a hazai könyvkiadásra érvényes). Ezért jó hír, hogy magyarul is megjelent A képek története gyerekeknek, amely a könyv egyik beszélője, David Hockney miatt már magában is izgalmas, ráadásul a bolognai gyerekkönyvvásáron megkapta 2019-ben a New Horizons-díjat – megérdemelten.
» Tovább…
2020. december 7. | Mészáros János
Lírai szöveg sok fekete-fehér képpel, plusz sok üres hellyel, nem biztos, hogy ma ez lenne a könyves kasszasiker biztos receptje. Pedig az Időtlen napló pontosan ezekkel veszi le az olvasót a lábáról. Az a fajta könyv, amit kinyitsz, és nyomban végig is kell olvasnod. Alfonso Cruznak már több felnőtteknek szóló könyve is megjelent nálunk a közelmúltban. Jöhetnek nyugodtan a gyerekkönyvei is, bár ezeknek is lesz bőven felnőtt olvasója.
» Tovább…
2020. november 29. | Mészáros János
A kisebbeknek szóló könyveknél mi sem természetesebb, mint hogy egy történet szereplői állatok. A nagyobb korosztályoknál aztán az állatszereplők helyét egyre inkább emberek veszik át. És akkor még egy különleges részhalmazról, a kecskeszereplős könyvekről nem is beszéltünk. Pedig egy példa már biztosan van rá, hogy kecskeszereplőkkel milyen sokat el lehet mondani az emberi kapcsolatokról, érzelmekről. Ez a példa Jean-Claude Mourlevat könyve, a Jakabak. Lendületes, egészen vagány, mégis érzelmes történet kecskékről, pelékről, nyestekről és egy kakasról. Ajánlható 9 éves kortól, felső korhatár nincs.
» Tovább…
2020. november 24. | Kele Fodor Ákos
Hogy miért került egy majdnem hatvanéves könyv a listára? Válaszunk egyúttal azt is megmagyarázza, miért kapható folyamatosan mind a mai napig, és miért készült belőle diafilm, foglalkoztató füzet és telefonos applikáció is. A Laci és az oroszlán, Marék Veronika klasszikusa a bátorságról, amelynek nemcsak a története, erkölcsi tanítása, hanem a vizualitása is időtálló még azzal együtt is, hogy mind a nyelvezetén, mind a grafikai kultúráján meglátszik az idő. Hogyan lehetséges ez?
» Tovább…