Két Egér-lista

Címke: mese

Bátyácskák, húgocskák, nővérkék

Bátyácskák, húgocskák, nővérkék

2022. november 28. | Mészáros János

Legény legyen a talpán, aki kiigazodik Boldizsár Ildikó könyvei, meseválogatásai között, így nem kis vállalkozás ezek közül kiválasztani a legjobbat. Legnagyobb hatása valószínűleg a felnőtteknek szóló gyűjtéseinek volt, így már kicsit szűkíthetjük a mezőnyt. A választásunk a Mesék testvérekről, testvéreknek kötetre esett, amely mindenképpen egyike a legfigyelemreméltóbb, legizgalmasabb meseválogatásainak. » Tovább…

Bevezetés Pettson és Findusz univerzumába

Bevezetés Pettson és Findusz univerzumába

2022. november 15. | Mészáros János

Egy megrögzött agglegény és szertelen macskája kalandjai egy sosemvolt vidéken: Sven Nordqvist Pettson és Findusz-sorozata a kortárs gyerekirodalom alapkönyvei közé tartozik. S habár nem ez a kezdő kötet, mégis az Amikor Findusz kicsi volt és eltűnt a sorozat kulcsa. Ezt szoktuk ajánlani, ha valaki most ismerkedik Pettsosonnal vagy Findusszal – kinek melyik főszereplő a fontosabb. » Tovább…

Mágikus árvaság

Mágikus árvaság

2022. november 10. | Kele Fodor Ákos

Az árvaság megkerülhetetlen léttapasztalat, mellyel akkor is számot kell vetnünk, ha magunk nem vagyunk árvák. A gyerekek iránti felelősségvállalás parancsa pedig az örökbefogadás témájában éleződik ki leginkább, amiként az árvák érzelmi nehézségeinek kérdése is. Paulon Viktória könyve, a Kisrigók lényeglátóan mutatja meg mindezt a gyerekek szemszögéből, s közben bravúrosan olvasztja egybe a reális társadalomrajzot a gyermeki mágikus világlátással. » Tovább…

Minek ide történet!

Minek ide történet!

2022. február 26. | Mészáros János

Volt egyszer (többek között) egy semmi, egy minden, egy bármi, egy labda, egy A betű, egy radír, egy varázsajtó. Van, amelyikről lehet mesét írni, van amelyikről nem. Tóth Gyula Gábort nem zavarta az utóbbi körülmény, így született meg a Mese a Mindenről, a Semmiről és más furcsa mesék. A könyvet nézegetve pedig néha az az érzése az embernek, mintha kifejezetten azért születtek volna ezek a mesék, hogy Nagy Norbert illusztrálhassa őket.  » Tovább…

Igazságot a női mesehősöknek!

Igazságot a női mesehősöknek!

2022. január 20. | Kele Fodor Ákos

A közgondolkodásban időről időre felvetődik a kérdés, hogy a népmesék képesek-e a mai gyerekekhez szólni? A régi népélet világa nincs-e már túl távol a mi gyerekeink hétköznapi valóságától? Zalka Csenge Virág mesegyűjteménye, a Ribizli a világ végén ennek a téves előfeltevésekből következő kérdésnek a fényes cáfolata. » Tovább…

Megvan a kék madár!

Megvan a kék madár!

2021. december 16. | Mészáros János

Jó sokáig A kék madár volt az ismeretlen ismerős klasszikus, amiről mindenki hallott, de amit szinte senki nem olvasott. Egy ideje már másképp van, Gimesi Dóra remek szövegével és Rofusz Kinga szép képeivel egy bizonnyal időtálló adaptáció készült, így most már nem csak a színházon múlik, hogy fennmarad-e az emlékezetünkben Maeterlinck fontos története. » Tovább…

„Az álmok: egyedi történetek, a mesék: közös álmok”

„Az álmok: egyedi történetek, a mesék: közös álmok”

2021. november 24. | Kelemen Réka

Hol, hol nem, van egy vándor mesemondó, van neve is, úgy hívják Samuel Allo, ennek a Samuelnek van egy könyve, mesegyűjtemény a rendhagyóbb fajtából, ám mégis éppen a rendhagyósága miatt érezzük otthonosnak. Samuel könyvének van címe: A két csillag. Ebben a könyvben, aminek A két csillag a címe, vannak áttetsző pauszlapok is… lábnyomokkal. Kinek a lábnyomai lehetnek ezek? Hová vezetnek? » Tovább…

A nyelv minden

A nyelv minden

2021. szeptember 22. | Mészáros János

Furcsán időtlen Parti Nagy Lajos és Banga Ferenc könyve, A pecsenyehattyú és más mesék. Az persze elsőre is látszik, hogy nem most jelent meg (valóban, 13 évvel ezelőtt), de aki nem kellően tájékozott, annak egyszerűen csak réginek hat, sok szempontból érzésre a 80-as éveket idézi. Bármennyire zavarba ejtő, ez az időtlenség az egyik erénye a könyvnek… sok más mellett. » Tovább…

Kicsit sem zavaró pátosz

Kicsit sem zavaró pátosz

2021. július 29. | Mészáros János

Tökéletesen tudománytalan lenne valamelyik Lázár Ervin-meséről azt állítani, hogy a legjobb a jók közül. Így minden lentebbi magyarázat mellett is merőben szubjektív döntés marad, hogy a választásunk a Szegény Dzsoni és Árnika lett. Ami megkönnyítette a döntésünket az az illusztráció volt, Molnár Jacqueline képei segítettek megfogni egy olyan rétegét a történetnek, ami valamennyire kulcs lehet ahhoz, hogy megértsük, mitől (maradnak) hitelesek Lázár Ervin meséi. » Tovább…

Jóságos boszorkányság

Jóságos boszorkányság

2021. március 11. | Kele Fodor Ákos

Számos könyv létezik, mely a gyermek érkezésével foglalkozik – a saját fogantatástól a testvér születéséig –, melyek narratív formában adnak át pozitív üzeneteket, útravaló tanításokat, és léteznek mesék, melyek újszülöttek megáldásról vagy megátkozásáról szólnak. Ez kultúránk ősi része, és a mai napig számos formában működtetjük a születéskori jókívánság gesztusrendszerét. És van egy könyvünk, mely ötvözi ezeket, az üdvözlőlapokon vagy vallási szentségekkel való illetettségen túl és a személyre szabott varázsmesén innen. A Királylány születik által újfajta könyv született. » Tovább…

Mire elég 50 szó?

Mire elég 50 szó?

2021. február 23. | Mészáros János

Mi az? Piros, sárga, kék és zöld(!). Az eredetije kezdő olvasóknak íródott. A magyar szövege valamivel komplexebb az angolnál, mégis kisebbeknek szokták olvasni, mint azt. És így is nagyszerűen működik! – Persze. Ez nem lehet más, mint Dr. Seuss valamelyik klasszikusa… és annak is a magyar kiadása… és ha zöld, akkor a Zöld sonkás tojás... » Tovább…

Medvének túlságosan emberek, embernek...

Medvének túlságosan emberek, embernek...

2021. február 4. | Majoros Nóra

Hét strigula. Ennyi sorakozik előttem, egy post-iten. Ennyiszer kezdtem neki, hogy ajánlót írjak Dino Buzzati Medvevilág Szicíliában című könyvéről. Pontosan ennyiszer töröltem ki azt a három sort, amit írnom sikerült. Ez az egyik kedvenc könyvem. Nemcsak a kedvenc könyvem, hanem az iránytűm. Az irigységem állandó tárgya. » Tovább…

„A színesek a másik szobában vannak. De ott sötét van”

„A színesek a másik szobában vannak. De ott sötét van”

2020. november 24. | Kele Fodor Ákos

Hogy miért került egy majdnem hatvanéves könyv a listára? Válaszunk egyúttal azt is megmagyarázza, miért kapható folyamatosan mind a mai napig, és miért készült belőle diafilm, foglalkoztató füzet és telefonos applikáció is. A Laci és az oroszlán, Marék Veronika klasszikusa a bátorságról, amelynek nemcsak a története, erkölcsi tanítása, hanem a vizualitása is időtálló még azzal együtt is, hogy mind a nyelvezetén, mind a grafikai kultúráján meglátszik az idő. Hogyan lehetséges ez? » Tovább…

Az öreg kisasszony autósballadája

 Az öreg kisasszony autósballadája

2015. december 22. | Mészáros János

„Volt egyszer egy autó. Öreg kisasszony öreg autója volt, de szép fényes, tiszta kívül-belül, mert a kisasszony szerette a rendet meg a tisztaságot, és az öreg autóját is szerette.” – nem nagyon lehet másképp kezdeni valamit, ami Mosonyi Aliz könyvéről, Az öreg kisasszony autósmeséiről szól. És valahol ott kell álljon az is: „Mi ketten. Te meg én.” – akkor most már ez is megvolt. » Tovább…

Egy mondat, egy mese, kék-zöld-piros

Egy mondat, egy mese, kék-zöld-piros

2014. július 2. | Kelemen Réka

A világ legrövidebb meséi Lackfi János és Ijjas Tamás négykezes mesekönyve. (Sőt!) Inkább hatkezes mesekönyv, hiszen Molnár Jacqueline illusztráció teszik egésszé. Vajon a szöveg, vagy a képek voltak előbb? (Jó, jó, persze, biztos a szöveg.) » Tovább…

Hófehér karácsony – Olvasónapló

 Hófehér karácsony – Olvasónapló

2013. november 28. | Majoros Nóra

„Háromszor olvastam el a mesédet, egy zsörtölődős, egy kedves, meg egy hitetlen napon is. Mind a háromszor megajándékoztál. Viccesebben zsörtölődtem, kedvesebben kedveskedtem és egy picit kevésbé voltam hitetlen.” Majoros Nóra a megszokottnál is közvetlenebb hangú olvasónaplója (olvasói levele) Mészöly Ágnes könyvéről, a Hófehér karácsonyról. » Tovább…

A nyár legjobb könyvei: Anyukamesék

A nyár legjobb könyvei: Anyukamesék

2013. augusztus 2. | Mészáros János

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján azt kell mondanom, hogy a Vivandra (kiadó) csalhatatlanul válogat a külföldi gyerekkönyvek közül, mindegy, hogy svéd, francia, angol szerzők könyveiről van-e szó. Most az Anyukamesékkel és egy orosz szerzővel (Szergej Szedov) bővült a kiadó kínálata. Jobb nem is történhetett volna. » Tovább…

A cica, aki haza akart menni – Olvasónapló

 A cica, aki haza akart menni – Olvasónapló

2013. március 13. | Majoros Nóra

Adott egy rózsaszín könyv, egy cicáról szól (legalább nem nyusziról), egy pillanat alatt megérkeztünk a cukiság dimenziójába… aztán kiderül, hogy itt korántsem a cukiság a lényeg. » Tovább…