Két Egér-lista

Dátum: 2020-11

Ballada a kecskevilágról

Ballada a kecskevilágról

2020. november 29. | Mészáros János

A kisebbeknek szóló könyveknél mi sem természetesebb, mint hogy egy történet szereplői állatok. A nagyobb korosztályoknál aztán az állatszereplők helyét egyre inkább emberek veszik át. És akkor még egy különleges részhalmazról, a kecskeszereplős könyvekről nem is beszéltünk. Pedig egy példa már biztosan van rá, hogy kecskeszereplőkkel milyen sokat el lehet mondani az emberi kapcsolatokról, érzelmekről. Ez a példa Jean-Claude Mourlevat könyve, a Jakabak. Lendületes, egészen vagány, mégis érzelmes történet kecskékről, pelékről, nyestekről és egy kakasról. Ajánlható 9 éves kortól, felső korhatár nincs. » Tovább…

„A színesek a másik szobában vannak. De ott sötét van”

„A színesek a másik szobában vannak. De ott sötét van”

2020. november 24. | Kele Fodor Ákos

Hogy miért került egy majdnem hatvanéves könyv a listára? Válaszunk egyúttal azt is megmagyarázza, miért kapható folyamatosan mind a mai napig, és miért készült belőle diafilm, foglalkoztató füzet és telefonos applikáció is. A Laci és az oroszlán, Marék Veronika klasszikusa a bátorságról, amelynek nemcsak a története, erkölcsi tanítása, hanem a vizualitása is időtálló még azzal együtt is, hogy mind a nyelvezetén, mind a grafikai kultúráján meglátszik az idő. Hogyan lehetséges ez? » Tovább…

Utazás álomban, térben, időben

Utazás álomban, térben, időben

2020. november 23. | Mészáros János

„Pipó, a béka szomorú volt. Egy ideje nem voltak álmai.” Mi viszont azonnal látjuk, hogy Pipó, a béka tévedett, mert olyan szerencséje van, hogy a könyv, aminek a lapjain létezik, már az első oldalától kezdve az álomi tájak albuma. Álmokról, elvágyódásról, barátságról annyi könyvet olvastunk már, mégis újra és újra vannak olyan alkotók és olyan könyvek, akiknél (és amelyekben) ezek az örök témák frissnek hatnak. Satoe Tone és a Pipó utazása ide tartozik. » Tovább…

A legőszintébb önzetlenség

A legőszintébb önzetlenség

2020. november 13. | Kele Fodor Ákos

A „jótett helyébe jót várj” nemcsak a európai népmesékben otthonos, univerzális eszmény, hanem újra is fogalmazható kortárs eszközökkel, egyedien, veretesen. De hány meg hányféleképp lehetne ezt giccsesen megfogalmazni! Julia Donaldson és Axel Scheffler, a zseniális szerzőpáros – akiknek munkái közül alig tudtunk egyet kiválasztani! – a A legcsinosabb óriás-ban remekül kikerüli a közhelyeket, miközben rendkívül megindító példázatot tár elénk az empátián alapuló, önfeláldozó jócselekedetről és a tiszta háláról. » Tovább…